środa, 4 stycznia 2012

Wodospady

Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.


Najwyższe wodospady świata

 

 

 

 

Wodospad Państwo Wysokość (m)
Salto Angel  Wenezuela 979
Tugela  Republika Południowej Afryki 948
Cataratas las Tres Hermanas  Peru 914
Olo’upena Falls  Stany Zjednoczone 900
Catarata de Yumbilla  Peru 896
Ramnefjellsfossen  Norwegia 808
Mongefossen  Norwegia 773
Gocta  Peru 771
Yosemite  Stany Zjednoczone 739
Kukenaam  Gujana /  Wenezuela 610
Sutherland  Nowa Zelandia 580
Kile  Norwegia 561
Takakkaw  Kanada 503
Giétroz  Szwajcaria 498
Ribbon  Stany Zjednoczone 491
Wollomombi  Australia 482
Roraima  Gujana 457
Della  Kanada 440
Upper Fall  Stany Zjednoczone 436
Gavarnie  Francja 421
Kalambo  Tanzania /  Zambia 420
Lofoi  Demokratyczna Republika Konga 384
Krimmler  Austria 381
Staubbach  Szwajcaria 305
Giessbach  Szwajcaria 300
Gersoppa  Indie 253                           

Lazurowe wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d'Azur), znane także jako Riwiera Francuska – to odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji (region Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe), rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschód od Marsylii), aż po granicę włoską.
Jest to najważniejszy region turystyczny Francji, który odwiedza około 10 milionów turystów rocznie. Początki turystyki w tym obszarze sięgają początków XIX wieku, kiedy to zimą przyjeżdżali tu bogaci Francuzi i Anglicy. Podczas okresu międzywojennego turyści pojawiali się także coraz częściej w lecie. Po II wojnie światowej na całym wybrzeżu powstała intensywna zabudowa dla celów wypoczynkowych: hotele, mariny, kąpieliska i kasyna.
Nazwy Lazurowe Wybrzeże użył po raz pierwszy francuski pisarz Stéphen Liégeard, który w 1887 wydał książkę zatytułowaną właśnie La côte d'azur. Za to Anglicy używali już wcześniej i nadal używają określenia Riviera (do której też wliczają część włoską wybrzeża) lub French Riviera (Riwiera Francuska).





 Te miejsce jest naprawdę piękne. Najbliżej Polski moim zdaniem lazurowe wybrzeże znajduje się we Francji nad Morzem Śródziemnym.